PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1068}

Pluton

Platoon
8,1 131 776
ocen
8,1 10 1 131776
8,0 25
ocen krytyków
Pluton
powrót do forum filmu Pluton

Bo chyba nie zauważyłem

ocenił(a) film na 10

To idź do lekarza ....tego od oczu ;)

użytkownik usunięty

niem w tym filmie fabuły, dno

ocenił(a) film na 9

Oliver Stone należy do twórców kina postmodernistycznego, a w takim fabuła nie jest głównym aspektem. Film ma pokazywać osobowości i to co dzieje się w ludzkiej psychice. Historia jest na drugim planie a przedstawione postacie na pierwszym.

ocenił(a) film na 10
ilusion500

A jednak film fabułę ma, i to świetnie zrealizowaną.

ocenił(a) film na 9
supermaniak

Tak jak najbardziej, jednak nie jest ona podana w klasycznej formie. Btw. jest to swietny film

ocenił(a) film na 9

a jaki film dla ciebie ma fabułę?

użytkownik usunięty
ninten

Z takich w Wietnamie to choćby Czas Apokalipsy, jasno określony cel protagonisty. Tutaj widziałem tylko losowe epizody z różnych strzelanin, niezbyt to porywające.

użytkownik usunięty

Była fabuła w Plutonie. Można powiedzieć że jej łącznikiem (łącznikiem losowych epizodów) był zmieniający się stan umysłu głównego bohatera i widza razem z nim (w założeniu). Triumf walki o przetrwanie nad ideałami. W trudnych warunkach.

ocenił(a) film na 5

Chodziło o propagandę antywojenną. To film propagandowy.

ocenił(a) film na 9

a oglądałeś?

użytkownik usunięty
marco91

Idą, strzelają, idą, fascynujące. Ale fabuły nie widzę.

ocenił(a) film na 9

no ida i strzelaja i dobre jest hehe

użytkownik usunięty
Hascosept

Idź i szczelaj, hihi.

ocenił(a) film na 10

Nie rozumiem tej rozmowy. Fabuła jest nawet wtedy jak ktoś idzie i strzela idzie i strzela. Ale mówiąc konkretniej to jest to który wymaga od widza refleksji a nie jedynie przyswajania obrazu. W filmie ty w doskonały sposób przedstawiona została relacja osobowościowa głównego bohatera w nienormalnej społecznie przestrzeni wojennej. Otaczając go osoby w przeciwieństwie do niego są bardzo mocno zarysowanymi wręcz ikonograficznie charakterami. Przy których główny odbywa najważniejszą w swoim życiu podróż emocjonalną. Mamy tu mocno skontrastowane z głównym bohaterem archetypy większości spotykanych w życiu każdego z nas postaw.itd. itd.
Nie zanudzając fabuła filmu zakłada wciągnięcie widza w emocjonalną podróż z głównym bohaterem (jego życie w Wietnamie czasów wojny).

ocenił(a) film na 8

Brak konkretnej fabuły w niektórych filmach mi nie przeszkadza, można zrobić arcydzieło w którym praktycznie nic się nie dzieje, a akcja nie posuwa się do przodu (np. Cienka czerwona linia). Tej produkcji do miana arcydzieła jednak sporo brakuje. Jest wiele znacznie lepszych filmów wojennych.

ocenił(a) film na 8
woj110

jakich? pytam z ciekawości, bo znam mało dobrych filmów wojennych.

ocenił(a) film na 8
mk1993

np. Czas apokalipsy, Łowca jeleni, Full metal jacket, Cienka czerwona linia, Ścieżki chwały

ocenił(a) film na 8
woj110

O ścieżkach nie słyszałem, dzięki.

ocenił(a) film na 7
woj110

Akurat "Cienka czerwona linia" jest cienka.

ocenił(a) film na 8
rock79

Prawdziwa uczta dla oka i ucha (nielubiany przeze mnie Zimmer wzniósł się na wyżyny). Genialne zdjęcia i muzyka tak mnie pochłonęły, że nie przeszkadzała mi kiepska fabuła (można nawet powiedzieć, że brak fabuły).

użytkownik usunięty
mk1993

Lubię ten gatunek, jakby cię jeszcze interesowało - Ognie polne, Idź i patrz, Upadek, Most na rzece Kwai, Listy z Iwo Jimy, Patton, Stalingrad, Ziemia niczyja, Jarhead, Bestia.

ocenił(a) film na 8

Paru nie znałem, dzięki

ocenił(a) film na 10
mk1993

Np. jeszcze "W księżycową,jasną noc","Na zachodzie bez zmian",albo też "Pola śmierci'.Wszystkie trzy bardzo dobre.

ocenił(a) film na 9

Wróg u Bram, z takich nowszych bardziej hollywoodzki ale też dobry. Natomiast jeśli chodzi o fabułę w Plutonie to chyba jest nią walką pomiędzy hmmm najprościej mówiąc złem, a dobrem tzn. Elias alias dobro he he he versus sgt. Barnes'em czyli tym złym. Akcja w wiosce gdzie tylko Elias okazuje ludzie odruchy i ratuje ludzi przed Barnesem. Scena śmierci Eliasa, jedna z najlepszych scen mimo, że lekko zalatuje lipą jest to najgenialniejsza scena + najlepsza muzyka Adagio for strings Barbera

ocenił(a) film na 9

Prawie każdy film wojenny chce ukazać bezsens wojny, ale najlepiej udało się to moim zdaniem w Plutonie i Moście na rzece Kwaii, chociaż środki jakie wykorzystano w obu filmach były zupełnie inne, Pluton jest po prostu żywy, soczysty od początku do końca tak jak inne filmy z "dobrego okresu" tego reżysera, nie zgodzę się jednak z tym, że fabuła polega na dojrzewaniu duchowym głównego bohatera, to byłoby mdłe. Ten film jest po prostu raczej jak obraz, nie jak książka, i to obraz namalowany bardzo ładnie. W swoim rankingu dałeś Satantango na 1. miejscu, a wyjątkowość tego filmu też nie polega zbytnio na fabule, którą możnaby zmieścić w filmie miliard razy krótszym.

użytkownik usunięty
kukujus

A co ma forma do fabuły, że tango wyciągasz?

ocenił(a) film na 9

Chodziło mi raczej o pełne filozoficznej zadumy i mistycyzmu stuletnie ujęcia pasących się krów. Brakuje Ci w Plutonie tabliczek z napisem "Wałbrzych, 15 kwietnia godzina 14:45, żołnierze biorą udział w Ofensywie Mojżesz mającej na celu zniszczenie linii wroga w pozycji xxx", czy może prologu o tym, że Charlie Sheen za młodu chciał zostać spawaczem rur podwodnych i jego marzenia legły w gruzach, bo na koniec filmu dostał po nogach. Nie piszę tego złośliwie

użytkownik usunięty
kukujus

Celu napiedralanki brakuje.

ocenił(a) film na 9

o to chodzi zwykle w filmach nastawionych antywojennie, że ta napierdalanka nie ma celu ni sensu

użytkownik usunięty
kukujus

Fajny unik, ale cel w ramach filmu, jak ten Czas Apokalipsy, protagonista musi coś zrobić, wynikające z podróży rzeczy są bardziej wiarygodne i angażujące. Tutaj to jest ni w piz­dę, ni w oko, losowe sekwencje.

ocenił(a) film na 9

nie każdy żołdak musi płynąć przez las tropikalny do świrniętego dowódcy, tylko mogą odbywać zwykłe żołnierskie przygody vide Full Metal Jacket, All Quiet on the western front itd.

ocenił(a) film na 8

Celem napierdalanki jest wygranie wojny.

użytkownik usunięty

zwykła strzelanka dla hamburgerowców i nic więcej, to już THL jest sporo lepsze

ocenił(a) film na 7

Dokładnie to mi w tym filmie przeszkadzało - brak wciągającej historii. Co mi z tego, że to film o wojnie, to jest po prostu KOLEJNY FILM O WOJNIE. Nic szczególnego.

Fabuła jest wielowątkowa. Nie ma jednego, głównego wątku, ale za to jest kilka pobocznych, które realizują się symultanicznie.
Myślę, że zauważyłbyś, gdybyś wiedział, czego szukać :)

Jest o tym artykuł na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fabu%C5%82a

ocenił(a) film na 9

Fabuła oczywiście jest - najogólniej mówiąc jest nią archetypowa wędrówka i przemiana głównego bohatera oraz, jak to Charlie Sheen ładnie w filmie określił, walka dobra i zła (Barnes i Elias) o jego duszę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones